Wyznaczamy nowy kierunek w geodezji

Usługi geodezyjne świadczymy na terenie powiatu nowosądeckiego i brzeskiego.

Rozgraniczanie nieruchomości

Rozgraniczenie nieruchomości polega na ustaleniu przebiegu jej granic (czyli ustaleniu jak daleko sięga prawo własności przysługujące właścicielowi danej nieruchomość) poprzez określenie położenia punktów i linii granicznych, utrwalenie tych punktów znakami granicznymi na gruncie oraz sporządzeniu odpowiednich dokumentów. Geodeta uprawniony musi się wykazać szeroką wiedzą z zakresu prawa, techniczną, a także umiejętnością postępowania z ludźmi często w bardzo napiętej atmosferze.

Podział nieruchomości

Celem podziału geodezyjnego (fizycznego) określonej działki gruntu (nieruchomości gruntowej) jest ewidencyjne wyodrębnienie przynajmniej dwóch albo większej liczby działek bez zmiany ich dotychczasowego właściciela, aby mogły w przyszłości, po ich prawnym zbyciu innym osobom, stanowić odrębne nieruchomości. Sporządzenie prawidłowego projektu podziału działki ma służyć możliwości efektywnego wykorzystania całego potencjału nieruchomości przy uwzględnieniu obowiązujących przepisów prawa.

Wznowienie znaków granicznych, wyznaczenie punktów granicznych

Przesunięte, uszkodzone lub zniszczone znaki graniczne, które w przeszłości zostały ustalone według stanu prawnego nieruchomości, mogą zostać wznowione przez geodetę uprawnionego bez przeprowadzenia postępowania rozgraniczeniowego.
Natomiast o wyznaczeniu punktów granicznych działek ujawnionych uprzednio w ewidencji gruntów i budynków mówimy jeśli granice nie były ustalane według stanu prawnego, ale istnieją dane geodezyjne (współrzędne, miary) pozwalające jednoznacznie określić przebieg tychże granic.

Mapa do celów projektowych

Mapy do celów projektowych są niezbędne do zrealizowania jakiejkolwiek inwestycji wymagającej pozwolenia na budowę. Geodeta sporządza mapę do celów projektowych pod większość inwestycji budowlanych – budowa domu, budynku gospodarczego, przyłącza wody, kanalizacji, prądu, gazu. Powstaje ona w wyniku aktualizacji geodezyjnej mapy zasadniczej prowadzonej przez właściwy dla danego obszaru Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.

Tyczenie budynku, obiektu budowlanego

Celem geodezyjnego wytyczenia obiektów budowlanych jest takie ich usytuowanie w terenie, aby było ono zgodne z projektem, a przewidziane w nim usytuowanie względem sąsiednich obiektów istniejących i wznoszonych oraz względem granic działek zostało zachowane.
Zlecając nam usługę możesz mieć pewność, że budynek zostanie wytyczony zgodnie z projektem budowlanym, adekwatnie do linii zabudowy, które zostały określone w planie miejscowym lub w decyzji o warunkach zabudowy. Wyznaczymy ponadto tzw. poziom „zera” budynku, założymy także roboczy znak wysokościowy zwany „reperem”, który pomoże ekipie budowlanej wznieść budynek na odpowiednich rzędnych projektowych. Po zakończonym tyczeniu dokonamy wpisu w dzienniku budowy, przekażemy ponadto dokument z wykonanego tyczenia.

Inwentaryzacja powykonawcza obiektu budowlanego

Należy do czynności wykonywanych po zakończeniu inwestycji lub jej części. Ich celem jest sporządzenie map i dokumentacji geodezyjnej niezbędnej do odbioru technicznego i sporządzenia zmian w Ewidencji Gruntów i Budynków, Księgach Wieczystych. Sporządzona przez geodetę dokumentacja powykonawcza jest konieczna do wniosku o wydanie decyzji o pozwolenie na użytkowanie obiektu. Powstaje w wyniku pomiaru geodezyjnego przedmiotowego obiektu wykonanego przez geodetę w terenie.

Wykaz synchronizacyjny (równoważnik)

Jest to dokument wykonywany przez geodetę w przypadku wystąpienia rozbieżności oznaczeń nieruchomości pomiędzy stanem faktycznym działki ujawnionym w aktualnej Ewidencji Gruntów i Budynków a danymi zawartymi w księdze wieczystej (lub w przypadku braku księgi wieczystej w LWH lub ZD). Gotowy wykaz synchronizacyjny jest podstawą wpisu do księgi wieczystej lub do jej założenia, co jest niezbędne przy sprzedaży bądź przekazaniu nieruchomości.

Inne opracowania geodezyjne do celów prawnych i sądowych

Opracowania te są niezbędne przy zakładaniu ksiąg wieczystych lub regulacji stanu prawnego nieruchomości. Mogą być nimi np.: wyrysy i wypisy z ewidencji gruntów i budynków, mapy do zasiedzenia, mapy z projektem podziału do zniesienia współwłasności, mapy do ustalenia służebności gruntowych i inne.

Inne pomiary geodezyjne

Wykonujemy również mniej typowe zlecenia na pomiary geodezyjne. Przykładem jest pomiar powierzchni faktycznej nieruchomości (w terenie), bardzo często różnej od powierzchni ujawnionej w rejestrach gruntów. Warto to sprawdzić przed zakupem działki.